F1 koťata

Co je F1 bengálská kočka?
F1 kočka je hybridní kočka, první generace z křížení asijské leopardí kočky (náš Will) a domestikované bengálské kočky.
Plemeno bengálská kočka bylo vyšlechtěno z malé kočkovité šelmy – asijské leopardí kočky, dále jen ALC a americké krátkosrsté kočky. Všichni samci z tohoto spojení jsou neplodní, proto jsou nabízeni pouze jako domácí mazlíčci.
Samice jsou plodné, ty se prodávají výhradně do chovu. Americká organizace chovatelů koček TICA (jíž jsme členem) uznává hybridní kočky, tudíž každá taková kočka může být registrována v plemenné knize TICA a obdržet rodokmen.

Proč odchováváme F1 bengálské kočky?
Proč odchováváme F1 kočky, když už bengálky byly vyšlechtěny? Důvodem je samozřejmě snaha něco zlepšit. Postupem času se u domestikovaných bengálek nádherně vylepšila kresba, od teček až po krásné, tmavě orámované rozety. Daní za toto je, že se z plemene vytrácí typ, kterým má bengálka připomínat svého předka, asijskou leopardí kočku. Mým snem a cílem jsou F1 kočky s ROZETOVOU kresbou, malýma kulatýma ušima, krátkým a silným ocasem, silnou bradou a pěkným rovným profilem. K páření s ALC je nutné vybírat bengálské kočky s pěknou kresbou, výhradně kočky rozetové. Pak je velká naděje, že sny a předsevzetí se stanou skutečností……

     

Jaká jsou F1 koťata?
V mnoha směrech stejná jako každá jiná koťata, ale samozřejmě mají svá specifika.
Již po narození umí F1 koťátka dát najevo svou nespokojenost syčením a „pliváním“. Toto chování pozorujeme, když ucítí závan vzduchu, cizí pach, neznámý zvuk. Poté, co otevřou oči, je už syčení méně, velmi rychle se naučí rozeznávat, kdo nebo co se k nim blíží. Koťátka mají mnohem silnější drápky a zuby v porovnání s „normálními“ koťaty v daném věkovém období. Také se umí mnohem hlasitěji ozvat, volají-li mámu či nás. Ve věku 5-ti týdnů pijí vodu z misky, ochutnávají kočičí konzervu, začínají používat kočičí wc. Objevují předměty v jejich dosahu, je třeba odstranit všechny elektrické dráty. Také už šplhají na nízké škrabadlo. Okusují všechno, co se naskytne. Ve věku 9. týdnů podstupují koťátka své první očkování. Neobejde se bez hlasitých protestů, očkování ale zvládají všichni s přehledem, bez negativních reakcí. V tomto období se F1 kotěcí jídelníček skládá ze syrového masa, konzerv pro kočky bez obilovin, granulí bez obilovin a samozřejmě i mateřského mléka. Koťátka umí vyšplhat nejen na stůl, židle a okenní parapet, ale i na nás, pokud se jim zdá, že příprava jídla trvá příliš dlouho. Při druhém očkování koťátka dostávají mikročip a očkovací průkaz. Koťátka mají snahu vykonávat svou potřebu do misky s vodou. Někteří chovatelé tuto „touhu“ využívají a koťata naučí chodit kálet do vody. V naší chovatelské stanici ale toto chování nepodporujeme, učíme koťata výhradně na kočičí wc s klasickou hrudkující podestýlkou.

Naše první F1 koťátka jsou již dávno v nových domovech. I nadále zůstáváme v kontaktu, sledujeme vývoj koťátek, jejich chování a projevy. Do nové smečky (kočičí i lidské) se koťátka začleňují stejně rychle jako plně domestikovaná bengálská koťata. Také jsme se přesvědčili, že F1 koťátka zvládají cesty letadlem i autem. V období dospívání v některých domácnostech majitelů ovšem vzaly za své květiny a dosloužily některé předměty…..
S radostí přijímáme zprávy o tom, že koťata prospívají bez vážných problémů.

Na co se připravit?
F1 kotě potřebuje hodně lásky, trpělivosti a také tolerance. Přeci jen mu v žilách koluje krev divoké kočky a to se musí v něčem projevit. Koťátka odchováváme doma, seznamujeme je s obyčejnými zvuky domácnosti, často je bereme do rukou, hladíme je, učíme správným kočičím návykům. Přesto je dobré vědět, že se kotě může leknout neznámého a pak zareagovat nezvyklým způsobem. F1 kočky jsou aktivní, potřebují hodně podnětů k hrám a svému duševnímu rozvoji. F1 mohou být někdy dosti tvrdohlavé, je těžké jim jejich záměr „rozmluvit“. Nejlepší je, jejich zájem přesměrovat k vhodnější činnosti. F1 milují vodu, a to nejen na pití, ale také si v ní rády hrají. Je možné, že F1 bude používat vodu (vana, dřez, umyvadlo) také jako wc. Asijské leopardí kočky žující ve volné přírodě vykonávají potřebu do tekoucí vody nebo do listí. Proto se lze s podobným chováním setkat i u jejich potomků. Je to záležitost pudová, nejde o nečistotnost nebo chybu ve výchově. Zdá se výhodné, aby F1 měla zvířecího kamaráda. F1 je kočka oddaná svému člověku, nemá ráda samotu a dlouhé odloučení. Jsem přesvědčená o tom, že kolik lásky kočce dáte, tolik vám jí zase vrátí.

Soužití s dětmi
V tuto chvíli nejsou F1 koťata k dispozici do rodin s velmi malými dětmi. Zatím nemáme dostatek zkušeností s odchovem F1 koček a nechceme naše koťata vystavit riziku, že budou muset hledat jiný domov, kdyby při soužití s dětmi došlo k problémům. Podle zahraničních zdrojů mají F1 velmi rády děti, jsou ochotné ke hrám a dovádění. Přesto může být dětské dovádění pro kotě nepředvídatelné a vyděšená kočka pak reaguje nepřiměřeně. Kočky také nemají rády, když je děti pronásledují a nenechají je v klidu v době, kdy chtějí odpočívat. V neposlední řadě přílišný hluk a křik provázející dětské aktivity není pro správný vývoj a výchovu F1 dobrý.
Aktualizace: Do rodin majitelů našich F1 koťátek přibyli malí členové a s F1 koťaty, nyní již dospělými F1 kočkami, vycházejí velmi dobře. Nicméně umísťování F1 koťat do rodin s malými dětmi bude z naší strany i nadále spíše výjimečné.

Legislativa
Pro F1 koťata není vyžadována registrace podle zákona č.100/2004 (nejsou registrována pod CITES) a není potřeba mít pro jejich chov povolení k chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči.
(informace z Ministerstva životního prostředí, oddělení mezinárodních úmluv, Odbor druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků a Státní veterinární správy Praha, (říjen 2015)

Kde najít informace o F1 bengálských kočkách?
V České republice je mnoho chovatelů, kteří šíří různé informace o F-kových kočkách. Je ale minimum chovatelů, kteří nějakou F 1- F3 kočku odchovali, tudíž jsou informace o těchto hybridech velmi zkreslené, často nepravdivé. Při získávání informací o odchovu, výchově, správné péči a chování F-kových koček je nejlepší kontaktovat zkušeného chovatele, případně hledat na zahraničních chovatelských webech. Naše chovatelská stanice spolupracuje s americkými chovateli hybridních koček, kteří mají nejvíce zkušeností při jejich odchovu (tecspotbengals, spotoluck).

 

F1 koťata z předchozích vrhů (autorem všech fotografií v albu jsou majitelé našich F1 koťat):