Will

WILL

Chov hybridních koček byl v naší chovatelské stanici ukončen.

ALC – asian leopard cat
(prionailurus bengalensis)

narozen: 5. dubna 2014, NĚMECKO

 

Will je malá kočkovitá šelma, latinským názvem prionailurus bengalensis, obecně ALC, asijská leopardí kočka.
Z těchto malých šelem byla vyšlechtěna domestikovaná kočka bengálská
(více v záložce O plemeni).

Chov ALC koček podléhá registraci CITES, chovatel musí splňovat podmínky pro chov zvířat vyžadujících zvláštní péči.

Především si ale nelze myslet, že chov ALC je stejný jako chov domestikované kočky. Jde o zvíře divoké, které, i když je od malička vychováno člověkem, tak má své potřeby a specifické způsoby chování.

Will žije nadále v naší chovatelské stanici jako kastrovaný kocour na odpočinku.

Pro ukončení chovu hybridních koček jsem se rozhodla po dlouhých úvahách. Měla jsem možnost sledovat dění v chovech těchto koček, seznámila jsem se blíže s problematikou chovu divokých zvířat v soukromých rukou. Většina z toho, co jsem zjistila, mě utvrdila v tom, že chov nedomestikovaných zvířat patří pouze do rukou odborníků. Mnoho nedomestikovaných zvířat v rukou laiků trpí, jejich život je nedůstojný a velmi smutný.  Často jsou tato zvířata utrápena k smrti, jsou dlouhodobě nemocná a neléčená, protože jejich majitel s nimi neumí zacházet a často se jich i bojí. Případy, kdy nedomestikovaná kočka majiteli uteče a zemře hlady či pod koly aut, jsou také poměrně časté.
Moje láska ke kočkám mi z výše popsaných důvodů nedovoluje nadále pokračovat v chovu hybridních koček. Hybridní kočky potřebují mnoho péče, času, tolerance, aby se vytvořila symbióza s jejich majitelem. Pokud se ale stane chyba ve výchově, je téměř nenapravitelná a kočka je odsouzena k životu v utrpení.
Jsem nesmírně šťastná, že naše F1 koťata našla zodpovědné majitele, u kterých prožívají kvalitní a láskyplný život. Nechci už ale riskovat a s dalšími vrhy F1 koťat být blíž tomu, že se „to jednou nepovede“ a kotě se dostane do rukou člověka nezodpovědného.

 

O Willovi:
Will žije s námi v domě ve společnosti ostatních koček. Má přístup všude, kam se mu chce a je to pro něj bezpečné. Will je od malička zvyklý na neustálý kontakt s člověkem, proto je součástí naší rodiny i v jeho dospělém, nyní důchodovém věku.
Velkou pozornost musíme věnovat mimo jiné vhodným hračkám. Upřednostňujeme psí hračky vyrobené z lana nebo silného provazu. Hračky pro kočky nejsou pro Willa vhodné, jelikož se dají snadnou rozkousnout a jejich části pozřít.
ALC a také hybridní kočky označované jako F1, F2 často jedí různé drobné předměty, což je nebezpečné. Will „miluje“ oblečení a látky, proto zapomenuté tričko nemusí být vždy nalezeno v původním stavu 😉
Willův jídelníček tvoří z velké většiny syrové hovězí maso s přídavkem vitamínů a minerálů. V malém množství Will konzumuje také kočičí granule. Nejlepším pamlskem mu je mozzarela, nepohrdne ale ani máslem, které umí rychlostí blesku olízat z namazaného pečiva.
Oblíbenou aktivitou je pobyt ve venkovní voliéře, kde je Will za příznivého počasí moc spokojený.

Občas dostávám dotazy, zda je ALC kočka vhodná jako domácí mazlíček. Moje odpověď zní: NE, NENÍ
Jedná se sice o malou kočkovitou šelmu, v našem případě odchovanou na lahvi od jejích prvních dnů, ale stále je to šelma. O tom, že úspěšně odchovat takové kotě je nesmírně náročné, nemůže být pochyb. Chování šelmičky je v mnoha směrech odlišné od „normální“ kočky. Kočky chovám už několik let, a i přesto jsem byla v počátku občas překvapená reakcemi našeho Willa. Je zkrátka jiný, chová se jinak, na podněty reaguje odlišně, má jiné potřeby.
ALC jsou kočky samotářské, aktivní hlavně v noci. Tato klasifikace by měla potencionálního zájemce o ALC jako mazlíčka dostatečně odradit. Můj názor je, že je škoda z tak překrásné šelmy udělat mazlíka jen pro rozmar a touhu vlastnit něco exotického.

 

 

Označování potomků z křížení ALC a bengálské kočky:

F1 = ALC + domestikovaná kočka, t.j. 50% divoké krve
F2 = F1 + domestikovaná kočka, t.j. 25% divoké krve
F3 = F2 + domestikovaná kočka, t.j. 12% divoké krve
F4 = F3 + domestikovaná kočka, t.j. 6 % divoké krve