Will

WILL

ALC – asian leopard cat
(prionailurus bengalensis)

narozen: 5. dubna 2014, NĚMECKO

povolení k chovu: Will_permit_2017

Will je malá kočkovitá šelma, latinským názvem prionailurus bengalensis, obecně ALC, asijská leopardí kočka.
Z těchto malých šelem byla vyšlechtěna domestikovaná kočka bengálská
(více v záložce O plemeni).
ALC kočky jsou opětovně zařazovány do chovatelských programů z důvodu přiblížení se typu divoké šelmy, který se křížením již domestikovaných bengálských koček pomalu vytrácí.
Chov ALC koček podléhá registraci CITES, chovatel musí splňovat podmínky pro chov zvířat vyžadujících zvláštní péči. Především si ale nelze myslet, že chov ALC je stejný jako chov domestikované kočky. Je nutné počítat s tím, že jde o zvíře divoké, které, ač je od malička vychováno člověkem, tak má své potřeby a svůj způsob chování.

Proč máme Willa v naší chovatelské stanici?
Will je splněný sen o chovu „divokých“ zvířat. Moje ambice nesahaly až tak vysoko, jako je mít vlastní ALC kočku. Nicméně se situace vyvinula tak, že jsem pořízení tohoto překrásného zvířete nemohla odmítnout.
Ze spojení Willa a našich domestikovaných bengálek produkujeme koťátka s perfektním profilem, divokou hlavou, krátkým silným ocasem a pěknou rozetovou kresbou. Kresba se bohužel křížením ALC a bengálky v prvních generacích zhoršuje. Často se spojením ALC a bengálek s nekvalitní kresbou rodí koťata jen tečkovaná. Nicméně pečlivým výběrem pěkných rozetových koček je velká naděje na rozetová koťátka i u první generace po ALC kočce. A to je náš cíl…..

O Willovi:
Will žije s námi v domě ve společnosti ostatních koček. Má přístup všude, kam se mu chce a je to pro něj bezpečné. Will je od malička zvyklý na neustálý kontakt s člověkem, proto je součástí naší rodiny i v jeho dospělém věku. Jako nekastrovaný kocour samozřejmě značkuje, někdy více, někdy méně. Přizpůsobení domácnosti těmto projevům je nezbytné. Ale ani to u nás není důvodem ke klecovému odchovu či držení ve zvláštní místnosti. Jediný zákaz má navštěvovat malá koťátka. Ne z důvodu, že by jim záměrně ublížil či je dokonce lovil, ale spíše proto, že si rád hraje. Jeho stisk je mnohem silnější než u domestikovaných koček, což by malé koťátko nemuselo ustát. Will nikdy žádnou kočku nezranil, nikdy žádné kočce ani malým škrábnutím neublížil. Při krytí je velice jemný, u nakrývaných koček se nikdy neobjevily ani stroupky za krkem, které u „normálních“ koček občas vídáme po krytí.
Velkou pozornost musíme věnovat mimo jiné vhodným hračkám. Upřednostňujeme psí hračky vyrobené z lana nebo silného provazu. Hračky pro kočky nejsou pro Willa vhodné, jelikož se dají snadnou rozkousnout a jejich části sníst. ALC často jedí různé drobné předměty, což je nebezpečné. Will „miluje“ oblečení a látky, proto zapomenuté tričko nemusí být vždy nalezeno v původním stavu 😉
Willův jídelníček tvoří z velké většiny syrové hovězí maso s přídavkem vitamínů a minerálů. V malém množství Will konzumuje také kočičí granule. Nejlepším pamlskem mu je mozzarela, nepohrdne ale ani máslem, které umí rychlostí blesku olízat z namazaného pečiva.
Oblíbenou aktivitou je pobyt ve venkovní voliéře, kde je Will za příznivého počasí moc spokojený.

Je asijská leopardí kočka (ALC) vhodná jako domácí mazlíček?
Občas dostávám dotazy, zda je vhodná ALC kočka jako domácí mazlíček. Moje odpověď zní: NE, NENÍ
Jedná se sice o malou kočkovitou šelmu, v našem případě odchovanou na lahvi od jejích prvních dnů, ale stále je to šelma. O tom, že úspěšně odchovat takové kotě je nesmírně náročné, nemůže být pochyb. Chování šelmičky je v mnoha směrech odlišné od „normální“ kočky. Kočky chovám už několik let, a i přesto jsem byla v počátku občas překvapená reakcemi našeho Willa. Je zkrátka jiný, chová se jinak, na podněty reaguje odlišně, má jiné potřeby.
ALC jsou kočky samotářské, aktivní hlavně v noci. Tato klasifikace by měla potencionálního zájemce o ALC jako mazlíčka dostatečně odradit. Můj názor je, že je škoda z tak překrásné šelmy udělat mazlíka jen pro rozmar a touhu vlastnit něco exotického.

K chovu využíváme ALC od soukromých chovatelů, kde jsou tyto kočkovité šelmy odchovány v zajetí a nejspíše by ve volné přírodě nepřežily. I tak je pro mne prioritou, aby jejich život v nepřirozeném prostředí měl nějaký cíl a smysl a byl šťastný, dlouhý a plnohodnotný.

 

Označování potomků z křížení ALC a bengálské kočky:

F1 = ALC + domestikovaná kočka, t.j. 50% divoké krve
F2 = F1 + domestikovaná kočka, t.j. 25% divoké krve
F3 = F2 + domestikovaná kočka, t.j. 12% divoké krve
F4 = F3 + domestikovaná kočka, t.j. 6 % divoké krve

Pro koťata z křížení ALC a domestikované kočky není vyžadována registrace podle zákona č.100/2004 (nejsou registrována pod CITES) a není potřeba mít pro jejich chov povolení k chovu zvířat vyžadujících zvláštní péči.
(informace z Ministerstva životního prostředí, oddělení mezinárodních úmluv, Odbor druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků a Státní veterinární správy Praha, (říjen 2015)